Jak poprawnie wykonać hydroizolację dachu?

Hydroizolacja dachu to kluczowy element w procesie budowy domu, który zapewnia ochronę przed wilgocią i przedłuża żywotność konstrukcji. Nieprawidłowo wykonana hydroizolacja może prowadzić do poważnych problemów, takich jak przecieki, zawilgocenie ścian czy pleśń. Dlatego warto zainwestować w profesjonalne usługi dekarskie, które zagwarantują właściwe wykonanie tej istotnej części budynku. 

Wybór odpowiednich materiałów

Decydując się na hydroizolację dachu, należy zwrócić uwagę na jakość użytych materiałów. Istnieje wiele rodzajów izolacji, takich jak papy termozgrzewalne, membrany dachowe czy folie paroprzepuszczalne. Wybór odpowiedniego materiału zależy od rodzaju dachu oraz warunków atmosferycznych panujących w danej lokalizacji. Warto skonsultować się z fachowcem, który pomoże dobrać najlepsze rozwiązanie dla naszego domu. Profesjonalne usługi dekarskie w Gliwicach, Rybniku i okolicach, obejmujące również hydroizolacje, wykonuje nasza firma, dlatego zachęcamy do kontaktu.

Przygotowanie podłoża

Przed przystąpieniem do prac związanych z hydroizolacją dachu, konieczne jest dokładne przygotowanie podłoża. Należy oczyścić powierzchnię z wszelkich zabrudzeń, takich jak kurz, piasek czy resztki roślin. W przypadku dachów płaskich, warto sprawdzić, czy pokrycie dachowe jest równomiernie ułożone oraz czy nie ma żadnych nierówności. W przypadku dachów skośnych, należy zwrócić uwagę na właściwe ułożenie konstrukcji nośnej oraz warstw izolacji termicznej. 

Montaż hydroizolacji

Sam proces montażu hydroizolacji zależy od rodzaju użytych materiałów. Papy termozgrzewalne są najczęściej stosowane na dachach płaskich i wymagają użycia palnika gazowego do ich zgrzewania. Membrany dachowe natomiast, są przeznaczone głównie do dachów skośnych i montowane są na konstrukcji nośnej za pomocą specjalnych klamer lub zszywek. Folia paroprzepuszczalna jest kolejnym elementem hydroizolacji, który stosuje się zarówno na dachach płaskich, jak i skośnych. Jej zadaniem jest ochrona przed wilgocią powstającą wewnątrz budynku oraz umożliwienie odprowadzenia pary wodnej na zewnątrz.